Variable sans-serif typeface family "Hasköy"

July 01, 2021

@ertekinno tarafından geliştirilmiş, açık kaynaklı, değişken, sans-serif yazı tipi ailesi Hasköy. Oldukça kaliteli görünüyor, detaylar yazıda.

Hasköy

@ertekinno tarafından geliştirilen yeni nesil font tipi ailesi Hasköy aslında yazılabilir nitelikte. Yani Weight (Kalınlık) ve Letter Spacing (Karakterler arası boşluk) değerlerini tek bir font ile yönetebiliyorsunuz.

Biraz daha detaylandıracak olursak, normalde bir yazı tipi ailesinin ince, normal ve kalın şekilde üç farklı varyantının olmasını istiyorsunuz. Bu durumda aynı font ailesinin ayrı ayrı hazırlanmış ve tasarlanmış üç farklı varyantını hazırlamalı ve projenize dahil etmelisiniz.

Fakat değiştirilebilir font aileleri ”Desteklemesine bağlı olarak” karakterlerinin değişken bir şekilde biçimlendirilmesine matematiksel olarak izin verir. Yani bu da demek oluyor ki, “ince, normal, kalın” gibi tanımlara ilave olarak arada kalan tüm değerleri de elde edebilirsiniz. Örneğin, 300 yazı tipi ailelerinde genellikle ince olarak kabul görür. Değişken tipteki yazı tipi aileleri ile siz bu değeri 301 de yapabilirsiniz 399 da.

Şimdi Hasköy fontumuza dönersek, kalınlık ve karakterler arası boşluğu desteklediğini görebiliyoruz. Bununla birlikte font küçük a, g ve ğ ile büyük I ve İ harflerinin alternatif formatlarını da barındıyor ki bu çok ince bir detay olmuş.

Haziran 2021 de 1.5.0 versiyonu yayınlanan Hasköy’ü buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Buraya tıklayarak font ailesine ait web sitesini ziyaret edebilir, canlı olarak test edebilirsiniz.

Ayrıca Ertekin Erdin (Font ailesini tasarlayan kişi) ‘in kişisel websitesine buradan ulaşabilirsiniz. Kendisine tasarımını açık kaynak yaptığı için teşekkür eder ve başarılarının devamını dilerim.