Internet Explorer tarih oluyor

July 02, 2021

Windows blog'da 19 Mayısta yayınlanan yazıya göre Internet Explorer 11 uygulaması da kullanımdan kaldırılacak.

Henüz makinelerde çalışmaya devam etmekte olan IE11, geliştiricileri bir -IE- challenge’ine zorluyordu. Özellikle ön-uç geliştiriciler ve kullanıcı deneyimi geliştirenler bu durumu hesaba katmadan edemez durumdalar.

Sonunda Microsoft tarafında beklenen oldu ve Windows blog’da 19 Mayıs 2021 de yayınlanan yazıya göre Internet Explorer 11, 15 Haziram 2022’de kullanımdan tamamen kaldırılacak.

Peki neden?

Bu durum için Microsoft’un çeşitleri nedenleri var,

  • Geliştirilmiş uyumluluk
  • Kolaylaştırılmış üretkenlik
  • Daha iyi tarayıcı güvenliği

Bu nedenlerin detaylarını ilgili blog yazısında bulabilirsiniz. Fakat ben kendi yorumumu eklemeden geçemeyeceğim.

Bana kalırsa her ne kadar bu nedenler yüzeysel olarak değinse de başlıca neden Internet Explorer’in eski ve günümüz modern teknolojilerine cevap veremiyor oluşudur. Bunun için Microsoft çok dirense de sonunda modern teknolojilerle yeni bir tarayıcı, Edge‘yi geliştirmişti. Lakin değinmeden geçemeyeceğim, makaleden anlaşıldığı üzere o inatçılığından da henüz vaz geçmemiş. Sadece Internet Explorer ile erişebilecek uygulamalar ve internet siteleri olduğunu üstüne çizerek belirtip, “sadece Edge ile bu ayrıcalığa sahip olabilirsiniz” gibi bir cümle den yorum çıkardım. Edge için yürütülen bir politika mıdır bilinmez? Ama Microsoft’un eksiyen şeyleri eskidi olarak görmekle ilgili ciddi sorunları hep vardı ve bundan sonrada devam edecek gibi görünüyor.

Sevindirici yanı, yakın zamanda “Hatta şimdiden”, -IE-’ ı hayatımızdan ve geliştirici ortamlarımızdan çıkarabiliriz.

Mevcut kullanıcılara ne olacak?

Tabii ki, hala Internet Explorer kullananları da düşünmek gerek. Tarih 15 Haziran’ı gösterdiğinde ki yaklaşık olarak bir sene sonra, Internet Explorer kullanıcıları Edge, Chrome, Firefox veya Opera gibi yeni nesil bir internet tarayıcısına geçmek durumunda kalacaklar.

Zaten Türkiye’de ki kullanıcıların %77.36’ı Google Chrome kullanıcısı olduğu için, bu süreç öyle sanıyorum ki son tüketici için oldukça ağrısız ve geliştiriciler içinse bir o kadar sevindirici olacak.